שאלות ותשובות ביטוח רכב

שאלות ותשובות - ביטוח רכב

"ביטוח חובה". למה אני חייב לבטח את הרכב?

עפ"י הוראות החוק אסור לבעל רכב להשתמש ברכב, או לאפשר לאדם אחר להשתמש ברכב, ללא קיומו של ביטוח חובה בתוקף .

מה ההבדלים בביטוח החובה בין חברות הביטוח האחרות?

הפוליסה לביטוח חובה הינה סטנדרטית. ההבדל העיקרי בין חברות ביטוח הוא במחיר (פרמיה שנתית) ובתנאי התשלום.

האם חייבים לרכוש את כל ביטוחי הרכב מאותה חברה?

לא. באפשרותך לרכוש כל פוליסה - חובה, מקיף או צד שלישי - בחברת ביטוח אחרת, אך בדרך כלל נוח יותר לנהל את כל ביטוחי הרכב בחברה אחת. אך הוא משתנה מחברה לחברה בהתאם לפרמטרים כמו נתוני הנהגים ברכב (גיל הנהגים, עבר ביטוחי וכו') ונתוני הרכב עצמו (סוג הרכב, נפח מנוע, אמצעי מיגון וכו').

למה כדאי לעשות ביטוח צד שלישי?

ביטוח צד שלישי מכסה אותך כאשר אתה גורם נזק עם רכבך לעצם אחר (רכב, עמוד חשמל וכדומה). הביטוח מומלץ לרכישה במקרה שערכו הכספי של רכבך הוא יחסית נמוך. במקרה של נזק, ביטוח כזה לא יזכה אותך על הנזק לרכבך, אך יזכה על הנזק בעצם הנפגע.

מהי השתתפות עצמית?

השתתפות עצמית היא הסכום הראשוני אותו משלם המבוטח בכל נזק המוגש כתביעה לפוליסה.

אם רכשתי שירותי גרירה, האם יבואו לגרור את הרכב שלי מכל מקום בארץ?

כן בהחלט. שירותי הגרירה יגיעו לכל מקום בו בארץ ויובילו את רכבך לכל מקום שתבקש: למוסך המטפל, חנייה ליד הבית וכו'.

עדכון פרטים אישיים. את מי עלי לעדכן?

בכל שינוי בפרטים האישיים או בכיסויים הביטוחיים יש לפנות לסוכן הביטוח.

האם תמיד משתלם לרכוש ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח מקיף הוא הביטוח המקיף ביותר שתוכלו לרכוש עבור הרכב שלכם מכיוון שהוא כולל כיסוי לנזקים שעלולים להיגרם לרכבכם וכן נזקים לרכב אחר בעת תאונה ומכאן גם עלותו השנתית הגבוהה יחסית לעומת ביטוח צד ג' שמקנה הגנה רק מפני הנזק שנגרם לצד השלישי. בעלי רכבים שהשווי הכספי שלהם נמוך מ-15,000 שקלים יעדיפו בדרך כלל לבטח רק מפני פגיעות צד ג', אך כמובן שהכול תלוי ברגישות של כל בעל רכב לסיכונים.

כמה עולה ביטוח רכב לנהג חדש?

ביטוח רכב לנהג חדש יהיה בדרך כלל יקר יותר מהממוצע מכיוון שהסטטיסטיקה מוכיחה שכשמדובר בביטוח רכב הניסיון משחק תפקיד מרכזי - לפי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, נהגים צעירים מעורבים לכ-20% מכלל תאונות הדרכים בישראל, על אף שהם מהווים כ-15% בלבד מסך אוכלוסיית הנהגים הכללית.                                                                     

שאלות ותשובות ביטוח בריאות

שאלות ותשובות - ביטוח בריאות

יש לי ביטוח משלים בקופת חולים, מדוע אני זקוק גם לביטוח בריאות פרטי?

הביטוחים המשלימים של קופת חולים נותנים במקרים רבים מענה חלקי בלבד.

פוליסות הביטוח הפרטיות מכסות תרופות אשר אינן בסל הבריאות, מאפשרות מגוון רחב הרבה יותר של בדיקות רפואיות אבחנתיות (כולל בדיקות הריון), ומאפשרות גמישות רבה יותר במקרה של צורך בביצוע ניתוח פרטי, כגון: בחירת מנתח, בית החולים, התייעצויות עם מומחים לפני ביצוע ניתוח, ואשפוז בבי"ח פרטי.

עם ביטוח בריאות פרטי מקיף - הבריאות שלך, בשליטה שלך.

מהו הגיל הנכון ביותר לרכוש ביטוח בריאות פרטי?

רכישת פוליסת בריאות פרטית כרוכה במילוי הצהרת בריאות אישית. לרוב, בגיל צעיר ההסתגויות הרפואיות הן נמוכות יותר ולכן האפשרות לרכוש ביטוח פרטי פשוטה יותר ובמצבים מסוימים ללא צורך במילוי הצהרת בריאות ובעלות נמוכה יותר. לרוב, הצטרפות לביטוח בריאות אינה מותנית בגיל מינימום ולכן נכון יהיה להצטרף לרכוש או להצטרף לביטוח בריאות פרטי בגיל מוקדם ככל שניתן.

לסיכום, הצטרפות לביטוח בגיל צעיר ובמצב בריאות תקין מאפשרת קבלה לפוליסת ביטוח אשר אינה כוללת כל החרגה, ובעלות הביטוח הבסיסית ללא תוספת עלות בגין מחלות קיימות.

מהי הרפורמה בביטוחי הבריאות?

בתחילת פברואר 2016 נכנסה לתוקף הרפורמה בביטוחי בריאות אשר נועדה להפוך את ביטוח הבריאות לאחיד וברור יותר באמצעות איחוד מבנה הפוליסות המוצע על ידי כלל חברות הביטוח בישראל למספר חלקים זהים: ביטוח תרופות, ביטוח השתלות וטיפולים מיוחדים בחו"ל וביטוח ניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח בישראל. בנוסף, בעקבות הרפורמה, הפוליסה מתחדשת ב-1 ביוני בכל שנתיים, החל משנת 2018.

אני רוצה להצטרף לביטוח בריאות, אבל דיברו איתי על תקופת אכשרה. מה זה?

מדובר בתקופה במהלכה הביטוח  אמנם בתוקף אולם המבוטח לא יוכל לתבוע את חברת הביטוח במצב של מקרה ביטוחי. בביטוח בריאות תקופת האכשרה היא לרוב 90 יום, כך ש-90 ימים מרגע ההצטרפות לביטוח, לא ניתן יהיה לתבוע את חברת הביטוח לפיצוי.

אני מעוניין להרחיב את הביטוח הרפואי שיש לי, האם חברת הביטוח רשאית לדרוש ממני למלא הצהרת בריאות חדשה?

חברת ביטוח רשאית לראות בבקשה להרחבת כיסוי ביטוחי רפואי משום בקשה לפוליסת ביטוח חדשה, ועל כן היא רשאית לבדוק אם חל שינוי במצבו הבריאותי של המבוטח מהמועד בו הצטרף לראשונה לביטוח לבין המועד בו הוא מבקש להרחיב את הביטוח הקיים וזאת רק לעניין ההרחבה.                                                                     

שאלות ותשובות ביטוח משכנתא

שאלות ותשובות - ביטוח משכנתא

מה זה ביטוח משכנתא ומה הוא מכסה?

ביטוח משכנתא מהווה חלק מעסקת המשכנתא ומורכב למעשה משני ביטוחים שונים – ביטוח חיים וביטוח נכס. ביטוח המשכנתא נועד להגן על הבנק משני סיכונים מרכזיים:  1. מותו של אחד הלווים, אשר עלול לפגוע ביכולתם של הנותרים אחריו לעמוד בתשלומי המשכנתא.

 1. נזק משמעותי שעלול להיגרם לנכס המבוטח ולפגוע בערכו, כגון שריפה, רעידת אדמה, נזקי טבע וכו'.

ביטוח המשכנתא נועד אמנם קודם כל להגן על הבנק, אך בפועל חשיבותו עבור הלווה ומשפחתו גדולה מאוד, משום שהוא מאפשר ללווה ולמשפחתו לשמור על אחד הנכסים החשובים ביותר שלהם גם במקרים קשים של מוות או של נזק גדול לדירה, ומגן עליהם בפני הסיכון להיקלע במקרים כאלה למצוקה כלכלית משמעותית בגלל תשלומי המשכנתא, או מחוסר יכולת להחזיר את סכום ההלוואה במקרה של מוות.

כמה עולה ביטוח משכנתא?

עלות ביטוח החיים למשכנתא משתנה מאדם לאדם בהתאם לנתונים האישיים שלו, בדגש על המצב הבריאותי, גילו וההיסטוריה הרפואית שלו.

בנוסף, עלות ביטוח החיים למשכנתא משתנה לאורך השנים בהתאם לשני גורמים מנוגדים:

 1. יתרת ההלוואה - סכום המשכנתא שנותר להחזיר מצטמצם ואיתו מצטמצם סכום הביטוח הנדרש (והפרמיה יורדת בהתאם).
 2. גיל המבוטח – עם התבגרות המבוטח עולה גם רמת הסיכון שלו מבחינת חברת הביטוח (והפרמיה עולה בהתאם).

למרות ששני הגורמים הללו מקזזים זה את זה, ההשפעה של הקטנת ההלוואה משמעותית יותר, ולאורך זמן עלות ביטוח החיים למשכנתא שתשלמו תרד.

עלות ביטוח הדירה למשכנתא מושפעת מגודל הדירה ומהעלות הנדרשת לבנות אותה מחדש, ולאו דווקא מהשווי שלה בשוק. כך יכול להיות מצב שבו עלות ביטוח המבנה לדירה גדולה בדימונה תהיה גבוהה יותר מאשר לדירה קטנה בצפון תל אביב.

ניתן לבחור בין שני מסלולי פרמיות: מסלול בפרמיה משתנה בו הפרמיה משתנה מדי שנה, בהתאם לגיל המבוטח ולגובה ההלוואה או מסלול בפרמיה קבועה (למעט שינויי מדד).

מה ההבדל בין ביטוח חיים למשכנתא לביטוח חיים רגיל?

בעוד שביטוח חיים למשכנתא מיועד לפרוע את המשכנתא במקרה מוות, ביטוח חיים רגיל ('ריסק') מיועד לתמוך כלכלית במשפחתו של המבוטח בכל הקשור ליתר הוצאותיה השוטפות, ולמנוע ממנה מצוקה כלכלית במקרה של אבדן כזה.

כמו כן, בביטוח החיים למשכנתא הכיסוי יורד עם השנים בהתאם ליתרת הלוואת המשכנתא, ואילו בביטוח החיים הרגיל הכיסוי בדרך כלל נשאר קבוע.

במרבית המקרים, שילוב נכון של ביטוח חיים למשכנתא וביטוח חיים רגיל יאפשרו לשאריו של המבוטח לשמור על רמת החיים שלהם, כאשר ביטוח החיים למשכנתא מצמצם את הוצאות המשפחה החודשיות בגובה המשכנתא, וביטוח החיים הרגיל יוצא מעין "כרית בטחון" להתמודדות עם אבדן ההכנסות, כקצבה חודשית או כסכום כספי חד פעמי.

האם חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא?

החוק אינו מחייב לוקחי משכנתאות לעשות ביטוח חיים למשכנתא, אך הוא מאפשר לבנקים למשכנתאות להתנות את מתן הלוואת המשכנתא בכך שהלווים יחזיקו בביטוח חיים למשכנתא הנמצא בתוקף.

בשורה התחתונה ברובן המכריע של הלוואות המשכנתא מחייבים הבנקים למשכנתאות את הלווים לעשות ביטוח חיים למשכנתא.

מה סכום הביטוח המומלץ לביטוח החיים למשכנתא?

סכום הביטוח המומלץ בביטוח החיים למשכנתא הוא יתרת ההלוואה, ויש לוודא שהוא אכן תואם ליתרה על מנת להימנע מביטוח חסר או לחילופין מתשלומים מיותרים עבור הביטוח.

אני משלם ביטוח חיים בכל ההלוואות. האם מדובר בכפל ביטוח?

לא. ביטוח החיים למשכנתא מכסה את יתרת ההלוואה, ולכן כנגד כל הלוואה נרכש ביטוח חיים למשכנתא בגובה יתרת ההלוואה.

מהו גבול האחריות של חברת הביטוח?

גבול האחריות הוא סכום הפיצוי המקסימאלי שתשלם חברת הביטוח שמידה שיתרחש מקרה הביטוח. בכל מקרה של נזק הגבוה מסכום גבול האחריות, תשלם חברת הביטוח את סכום גבול האחריות בלבד.

מה קורה אם סכום הביטוח בעת מותו של המבוטח גבוה מיתרת ההלוואה?

הלוואת המשכנתא תפרע במלואה ושאריו של המבוטח יקבלו את ההפרש בין סכום הביטוח ליתרת ההלוואה.

האם ביטוח משכנתא מכסה את תכולת הדירה?

לא. פוליסת ביטוח מבנה למשכנתא מכסה רק נזק למבנה עצמו. אך בקניית ביטוח משכנתא באמצעות סוכן ביטוח פרטי או חברת ביטוח, ניתן להוסיף לביטוח המשכנתא גם ביטוח תכולה.

האם סכום הביטוח בביטוח המבנה למשכנתא יכול להיות שונה מערך הנכס?

בהחלט, וזהו אף המצב ברוב המקרים. סכום הביטוח נקבע לפי עלות הבניה מחדש של הנכס ללא שווי הקרקע (''ערך כינון'') ולא מערך השוק של הנכס. ערך הכינון מתייחס לעלות הבנייה ולא למחיר הדירה.

מה קורה אם סכום הביטוח בביטוח המבנה למשכנתא נמוך מערך הכינון שנקבע לנכס?

רכישת ביטוח מבנה למשכנתא בסכום הנמוך מערך הכינון שלו מהווה ביטוח חסר, וכל נזק שיקרה למבנה יכוסה באופן חלקי בלבד, לפי היחס שבין סכום הביטוח לשווי הנכס לצורכי ביטוח.

שאלות ותשובות ביטוח דירה

שאלות ותשובות - ביטוח דירה

למה משתלם לבטח את הדירה?

דירה היא לרוב ההשקעה הגדולה ביותר שלנו, ומדובר בנכס היקר ביותר לליבנו. למעשה, אנשים עובדים שנים ומשקיעים את מיטב כספם על מנת לרכוש קורת גג לעצמם ולילדיהם, ועיקר הרכוש המשפחתי מוחזק בתוך הדירה. לכן, אסור להיות שאננים ולהקל ראש בחשיבות רכישת כיסוי ביטוחי שישמור על בני המשפחה מפני נזקים שעלולים להתרחש בתוכה. אל תגידו "לי זה לא יקרה" - דאגו עוד היום לקבל הצעת מחיר לביטוח דירה!  

האם חייבים לעשות ביטוח מבנה וגם ביטוח תכולה?

לא. ניתן לרכוש כל אחד מהם בנפרד, אולם, אם ברצונך להיות בטוח כי הדירה מוגנת באופן מיטבי מפני כל הסכנות השכיחות, וליהנות מהנחה נוספת בעלות הביטוח - מומלץ לעשות את שני הביטוחים.

מה כולל ביטוח מבנה?

ביטוח מבנה מקנה כיסוי מפני מגוון רחב של סיכונים (שריפה, ברק, התפוצצות, נזקי סערה, שטפון ממקור מים חיצוני ועוד) שעלולים לגרום נזק למבנה הדירה המשפחתית (למשל לקירות, רצפה, תקרה, גג, דלתות, חלונות וכו') ולחלקים הצמודים לה (מרפסות, מחסן, צנרת, מתקני הסקה, מערכות סולריות, מתקני טלפון וחשמל, שערים, גדרות וכו').

כיצד נוכל לקבל החזר על התכולה מן הביטוח, במידה ופרצו לביתנו ונגנבו מאיתנו חפצים?

ישנן שתי אופציות להחזר מן הביטוח במצב זה : אופציה אחת היא לקבל את הערך הכספי של החפץ כפי שנקבע בפוליסת ביטוח דירה. האופציה השנייה היא לרכוש את החפצים ולהגיש את הקבלות לביטוח על מנת לקבל החזר עליהן.

יש לי ביטוח משכנתא. האם אני מוגן כנגד כל הסיכונים?

לא. ביטוח משכנתא מגן על הבנק מפני מצב בו מי שקיבל את המשכנתא לא יוכל להחזיר את ההלוואה שנלקחה לצורך רכישת הדירה. לכן, ביטוח משכנתא מורכב מביטוח מבנה וביטוח חיים ומפצה עד גובה ההלוואה שנלקחה בלבד ולא עד שווי הנכס כולו. על מנת להגן על בני המשפחה באופן מלא במקרה של נזק גדול, מומלץ לרכוש השלמה לביטוח מבנה על שווי הנכס המלא, ובנוסף, לרכוש ביטוח תכולה שלא קיים כלל בתוך ביטוח משכנתא.   

האם כיסוי רעידת אדמה הכרחי בישראל?

על פי הערכות מומחים, קיימת סבירות גבוהה לרעידות אדמה באזורנו. לראייה, לפני כעשור, הושקה תמ"א 38 - תוכנית המתאר הארצית לחיזוק המבנים. כיום, המדינה אינה מחויבת לפצות את אזרחיה במקרה של רעידת אדמה, לכן, בהתאם להוראות הפיקוח על הביטוח, חברות הביטוח מחוייבות לכלול כיסוי כנגד רעידת אדמה בכל פוליסת ביטוח דירה תקנית. מי שלא מעוניין לרכוש את הכיסוי, מחוייב על פי חוק לחתום על מסמך ויתור.      

שכרנו דירה, האם עלינו לעשות ביטוח דירה או שזה נמצא בסמכותו של בעל הדירה?

במקרה של שכירת דירה נהוג ששוכר הדירה יעשה ביטוח דירה כאשר תשלום הביטוח יתקזז עם שכר הדירה שהוא משלם. כך הוא מגן על עצמו מפני תביעות אפשריות כנגד נזקים שייגרמו לדירה, וכך הוא מגן על עצמו מפני אפשרויות של אובדן או גניבת חפצים.

מהי אחריות כלפי צד ג'?

אחריות כלפי צד שלישי הינה הרחבה ללא תוספת פרמיה לכל מי שמבוטח בביטוח תכולה. מקרה הביטוח הוא חבות המבוטח או בני משפחתו לרבות עובדי משק ביתו, לשלם לצד שלישי בשל נזקי גוף או רכוש, על פי פקודת הנזיקין (נוסח חדש). תשלום הנזק מוגבל עד לגבול האחריות המופיע בפוליסה. אם הנזק שגרמת לצד שלישי חורג מגבול אחריות זה, חברת הביטוח לא תישא ביתרת הסכום. בכל מקרה תמורת פרמיה נוספת ניתן להגדיל את גבולות האחריות.

לשים בסל אחד?

 

ביטוח תרופות הוא הפתרון הטוב ביותר עבור תרופות מצילות חיים הנמצאות מחוץ לסל הבריאות, עלותו נמוכה ותועלתו מרובה.

אז חסכו מעצמכם את כאב הראש: עשו ביטוח תרופות

 

בתוך הסל או מחוץ לסל? השאלה הזו, כאשר היא נשאלת בהקשרים של תרופות מצילות חיים, הינה קריטית מאין כמוה. מדבר כמובן בסל הבריאות, אותו סל מפורסם אשר לעיתים חורץ את גורלם של חולים אשר ידם אינה משגת רכישת תרופות יקרות להם הם זקוקים בדחיפות שיכולה לייצר רק דחיפות להצלת חיים, או למצער שולחת אותם היישר לצורך הכואב והמעיק של מגבית ציבורית וכדומה.

תרופה שאינה נמצאת בסל, עלולה להיות מחוץ להישג ידם של חולים רבים והדבר ידוע ומפורסם, בדיוק. בדיוק לשם כך השיקו חברות הביטוח פוליסה ייחודית לתרופות שמחוץ לסל הבריאות. יתרונה של הפוליסה הזו שהושקה לפני מספר שנים, נעוץ בעובדה שהיא זולה מאוד באופן יחסי. כמה עשרות שקלים לחודש במקרה הגרוע, אך היא מאפשרת למחזיקה שקט נפשי במקרה שיחלה לא עלינו ולא עליכם.

רק להמחשה, כדאי לדעת שעלותה של תרופה אוראלית לסרטן עשויה להגיע לסכומים של אלפי שקלים בחודש ועשרות אלפי שקלים בשנה. וזו רק דוגמא אחת מיני רבות. ישנן תרופות רבות שנמצאות מחוץ לסל הבריאות למרות שהן טובות יותר מאחרות. מצב זה מביא לכך שרכישת ביטוח תרופות לבני המשפחה הוא הכול חוץ ממותרות, אלא צעד אחראי וחשוב בתפילה שלא נזדקק לממשו לעולם, כמובן.

גם אם נניח שאדם רכש את הביטוח הזה בגיל 30 ושילם עליו במשך עשרים שנה, אם יחלה חס וחלילה בגיל חמישים ויידרש לתרופות שאינן בסל הבריאות, הוא יכסה את דמי הביטוח בתוך פרק זמן קצר.

המצב כיום הוא שלא מעט רופאים מציעים לחולים תרופות מצילות חיים שמחוץ לסל הבריאות. מתוך ידיעה שהתרופה הזו טובה יותר עבורם. אך מחירה של התרופה גבוה לאין ערוך ממחירה של כזו הנמצאת בסל הבריאות. ביטוח תרופות הוא הפתרון הטוב ביותר לכך. אגב, ככל שתרכשו אותו בגיל צעיר יותר, כאשר אתם בריאים ויפים, תשלמו פחות.

אז רק בריאות שתהיה לנו, ולא לשכוח את ההשתדלות הראויה שלעיתים צריך לכך.

שנת לימודים בטוחה

 

אוטוטו שנה"ל הבאה, וזה הזמן לקרוא את מה שחשוב לדעת בדיוק עכשיו: ביטוח למקרה תאונה במוסדות חינוך.

וגם - מה בין פוליסת  ביטוח תאונות אישיות לפוליסת ביטוח צד שלישי?

האם ילדיכם מבוטחים בזמן שהם במוסדות החינוך? כאשר הם שוהים שם שעות נכבדות במשך היום, משתובבים ומשחקים ולעיתים חלילה נפגעים? לכאורה כן. רובם המכריע של ילדי ישראל מבוטחים בפוליסה תאונות אישיות, הנערכות ע"י הרשויות המקומיות באמצעות חברות הביטוח בישראל. הרשויות חייבות מכוח חוק לדאוג כי הילדים יבוטחו באופן  אישי, כאשר במקביל הם גובות את התשלום  מההורים.

אלא שיש מה לבדוק: יש מנהלים אשר מוותרים על רכישת ביטוח צד ג' למוסד מתוך הנחה כי הסיכון העיקרי, קרי תאונות ילדים, כבר מבוטח. זה לא נכון, ומה שגורם לטעות זו הוא חוסר הבהירות בהבדלים שבין חוזי הביטוח של ביטוח צד ג' וביטוח תאונות אישיות.

אז לקראת שנת הלימודים כדאי להתמקד בנושא: מדובר למעשה בשני חוזים נפרדים אשר למרות שלעיתים, יפצו את  אותו נפגע עצמו יותר מפעם אחת - אין ביניהם ולו כלום (למעט, מקרה הביטוח והנפגע עליו הם נסובים).

שימו לב לנתונים הבאים: מתוך 2,200,000 ילדים הלומדים במוסדות החינוך בישראל, מגיעים חצי מיליון לחדרי המיון מידי שנה. מתוכם מתאשפזים 187,000. כ- 20,000 מהם, נפגעים בתאונות מתאונות שונות. מבחינה כלכלית מדובר בהוצאות המסתכמות בכמאה מיליון ש"ח לשנה, הנגזרות מההוצאות הישירות והנלוות לתאונה. מדובר למעשה בהוצאה בהיקף עצום המהווה כ – 50% מהעלויות המשקיות הכוללות.

לצורך משל נשתמש במספר אירועים מצערים שהיו בטיפולינו בשנה האחרונה: סיפורו של אורי, תלמיד כיתה א' באחת מרשתות החינוך החרדיות הגדולות אשר נפגע לאחרונה בעינו, כאשר ברזל שנקרע משער הת"ת חדר לעינו וגרם לו נזק בלתי הפיך. לאורי נקבעה נכות קבועה של 20%.

אבי, תלמיד מכינה באחד מתלמודי התורה החשובים שבירושלים איבד את אחד מגלילי אצבעותיו, שנתפסה ונתלשה תוך כדי משחק בנדנדה.

מירי, תלמידת גן מבני ברק נכוותה בכל חלקי גופה ממיחם השבת שנפל עליה, תוך כדי השתובבות במטבח המשפחתי בשבת קודש.

המקרים שתוארו לעיל ממקדים את תשומת הלב המידית לילדים שנפגעו, ואכן הם הנפגעים הראשיים. יחד עם זאת כפי שיתואר להלן יתכנו נפגעים נוספים במיוחד כאשר נבחנת שאלת האחריות.

באירועים בהם נפגעים ילדים יש וקיימים למעשה, שני מעגלי נפגעים:

 • המעגל הראשון- הילד הפגוע ובני משפחתו. הניסיון לכמת את הנזק יעלה כי לעיתים עוסקים אנו בהיקפים עצומים של הוצאות, הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך.

לטווח הקצר: הוצאות רפואיות, התייעצויות רפואיות, טיפולים שונים, ניתוחים מורכבים. ובהתייחס להורים, אובדן הכנסה - ימי עבודה, הוצאות אחזקת בית גדלות, טיפול שוטף בבית הכולל אחזקת בית, הוצאות שמרטפות, הוצאות ניידות גדולות.

לטווח הארוך: הוצאות בגין ריפוי ו/או התמודדות עם הבעיה/ הנכות אשר מלווים לעיתים את הילד הפגוע לכל ימי חייו וגורמים הן להוצאות ישירות והן להוצאות עקיפות העולות לסכומים עצומים, כאשר במקרים הקלים מסתכמות ההוצאות באלפי שקלים בגין מורים פרטיים, טיפולים פסיכולוגיים, ניתוחים קוסמטיים ועוד.

 • המעגל השני- הגורמים לאירוע במידה והתרשלו - המוסד החינוכי, הרבה, העויזר, הגננת, ובקיצור: כל הסובבים את הילד בעת שהותו במסגרת החינוכית.

פקודת הנזיקין מחייבת את הרשלן לשאת בתוצאות הנזק שגרם. תרבות התביעות צומחת ופורחת ברחבי ישראל. "האמריקניזיציה" גורמת לתביעות גדולות חסרות פשרות במיוחד כנגד מוסדות החינוך ועובדיהם. מבלי משים מוצא עצמו המוסד ו/או עובדיו בסיטואציות ההופכות אותו באחת לבעל חוב בסדרי גודל עצומים.

לעיתים על פניו נראה כי לא קיימת כל רשלנות אולם טיעונים מטיעונים שונים הנידונים במסגרת משפטית, יש וימצאו נושאים באחריות לאירוע.

בעבר, משרד החינוך כיסה באופן חלקי תביעות מסוג זה, אולם חוזר מנכ"ל מבהיר כי כל הבעלויות הפרטיות של מוסדות החינוך חייבות בעריכת ביטוח לנ"ל.

המענה למצוקות הכלכליות הנגזרות מן האירועים הינם הבסיס לחוזי הביטוח. שתי הפוליסות הדרושות לכיסוי הנזקים צומחות ועולות משני מעגלי הנפגעים דלעיל:

פוליסת תאונות אישיות – לנפגע: חוזה המקנה זכויות על בסיס אישי לנפגע בעת קרות אירוע תאונתי, אשר מפצה בסכומים מוסכמים למקרים מוגדרים הנובעים מן האירוע באופן ישיר.

פוליסת צד ג ' -  לרשלן: חוזה המקנה הגנה כלכלית לבעל הפוליסה מפני תביעות רשלנות במידה ויחויב בגינן לפי פקודת הנזיקין, עד לגבול המוסכם בינו לבין חברת הביטוח בחוזה שרכש.

לסיכום: 

פוליסת תאונות אישיות- כשמה כן היא פיצוי לתאונה על בסיס אישי- אין בכוחה להמעיט מהתביעה כנגד הרשלן, הנשאר חשוף לאור פקודת הנזיקין

יש ותשמש פוליסה זו כפיצוי יחיד כשלא קיים רשלן. גם במידה שמשלם / רוכש הפוליסה הינם המוסד או הרשות הפיצוי הוא על בסיס אישי של הנפגע

פוליסת צד ג' - באה להגן על הרשלן – הגוף המבוטח. מטרתה הגנה מפני נזקים בלתי צפויים שהיקפם עלול לצמוח ללא שיעור, כתוצאה מרשלנות ככל שישנה.

האינטרס הראשוני של כל גוף מוסדי הינו ליצור לעצמו הגנה מפני תביעות רשלנות שקשה לצפותם ואשר עלולים לערער את יציבותו הכלכלית של המוסד, במידה ויוגשו כלפיו.

משום כך מומלץ וחשוב ביותר לדאוג להגנה מתאימה לסיכונים מעין אלו.

מילון מונחי ביטוח

 

אחת ולתמיד: מה זה "ערך כינון" ומה פשרו של "ריסק"?

 JDN ביטוח עם הא' ב' של מושגי יסוד שכולנו חייבים לדעת

 

אין ספק כי אחד החסמים הנפשיים בהתמודדות בת רבע שעה של בדיקת הפליסה שלנו, או ביצירת שיחה עם סוכן ביטוח לצורך רכישת ביטוח לרכישה חדשה, נעוץ בעובדה שלעולם הביטוח יש מושגים וקודים משלו, המרכיבים את הפוליסות ואת העיסוק בהן. מילים ומונחים כמו "הטבות מס" או  "זיקת הביטוח" יגרמו לרבים מאתנו לפהק ולרצות לסיים מהר ככל האפשר את העיסוק בנושא, שלא לומר: להימנע ממנו לחלוטין.

אבל מי שעיניו בראשו יודע שכל ההליך הביטוחי נועד ליום שחלילה פרטי הפוליסה יעניינו אותנו מאד: כאשר נרצה לממש אותה. היות וכל ההליך ואף התשלומים בגין הפוליסה מיועדים למימוש צעד מתבקש ומינימלי של אחריות אישית לעתידנו ולעתיד משפחותינו, רצוי לאמץ קו מחשבה זה גם כאשר באים לעסוק בפרטי הפוליסה ורכישתה, ופשוט להשקיע טיפה בהבנת הנושאים, לקבלת הידיעה והביטחון כי רכשנו כיסוי טוב ויעיל ככל האפשר למקרה שבו חלילה נזדקק לו.

אז לאותם רגעים בהם אתם מתמודדים עם המונחים החדשים, מצורף להלן המילון המתומצת למונחי ביטוח בסיסיים, אשר בוודאי יעזור לכם כאשר תתגברו על הפיהוק ותשקיעו עוד חמש דקות למען הרוגע הנפשי והכלכלי שלכם.

 

אובדן כושר עבודה

מצב שבו עקב מחלה או תאונה המבוטח אינו יכול להמשיך לעבוד והכנסתו החודשית נפגעת במצב זה תפצה חברת הביטוח את המבוטח לפי סכום הביטוח  שרכש ועד ל57%- מהכנסתו הממוצעת בשנה האחרונה.

אירוע תאונתי

אירוע פתאומי ובלתי צפוי מראש כגון שריפה, תאונת דרכים, רעידת אדמה, פגיעה בעבודה.

ביטוח

התחייבות חברת הביטוח לשלם פיצויים במקרה של נזק. המבוטח מפקיד כספים

בחברת הביטוח עד שיהיה צורך בהם לתשלום עבור הנזק. לחברת הביטוח עתודות כספיות הממנות את תשלום הפיצויים בגין הנזק.

ביטוח חיים

תכנית המבטיחה זכויות כספיות  לשאירים במקרה של מוות  בטרם עת

ביטוח מנהלים

ביטוח חיים אותו משלם המעביד לעובד כחלק מהתנאים הסוציאליים במקום העבודה.

גבול אחריות

סכום שמעבר לו המבטח אינו נותן כיסוי למבוטח. גבול האחריות נקבע בעת

עריכת תכנית הביטוח ויש תכניות רבות בהן לא קיים גבול אחריות כלל

וחברת הביטוח מפצה את המבוטח בכל סכום הנזק.

גיל פרישה

הגיל בו מקובל להפסיק לעבוד.גברים- גיל 67 נשים-64 .

דוח תביעות

טופס הנשלח למבוטח על ידי חברת הביטוח ומפרט את התביעות שאירעו בתקופה בה היה מבוטח בחברה עד 3 שנים או לחלופין מציין כי למבוטח לא היו תביעות

דמי ביטוח

הסכום שמשלם המבוטח למבטח עבור הפוליסה.

הצהרת בריאות

הצהרת המועמד לביטוח חיים או בריאות על מצב בריאותו לצורך חיתום. השתתפות עצמית שיעור הסכום שאותו משלם המבוטח מגובה הנזק. סכום זה נקבע מראש בהתקשרות בין המבוטח לחברת הביטוח.

זיקת הביטוח

קשר כלכלי בין בעל פוליסה לבין הנכס המבוטח המצדיק עריכת פוליסת ביטוח ניתן לבטח בביטוחים מסוימים רק נכס שלגביו יש לבעל הפוליסה זיקת ביטוח זיקת ביטוח קיימת גם בין בני זוג עובד ומעביד וכדומה.

חיתום

החלטה של חברת הביטוח באם ובאילו תנאים לקבל את המועמד כמבוטח בחברה.

חוק חוזה ביטוח

חוק שחוקק שנת 1891 הבא להסדיר את היחסים בין המבטח למבוטח וכן תנאים העוסקים בביטוח

ירידת ערך

הפער בין שווי השוק של הרכוש המבוטח רגע לפני קרות מקרה הביטוח לבין שוויו לאחר תיקון הנזק. פוליסת ביטוח רכב מכסה את ירידת הערך כתוצאה ממקרה ביטוח בהשתתפות עצמית הנקבעת כאחוז משווי הרכב

כוח עליון

אירוע בלתי נמנע ובלתי נשלט שנגרם על ידי כוחות הטבע ללא התערבות יד אדם.

כל הסיכונים

ביטוח המכסה כל סיכון נזק או אובדן לרכוש המבוטח למעט הסיכונים שהוגדרו במפורש בפוליסה.

מוטבים

מי שיקבל את סכומי הביטוח על ידי חברת הביטוח כשמתרחש אירוע הביטוח. שם המוטב נקוב בפוליסה והוא מכונה המוטב הראשי.

נזק תוצאתי

נזק עקיף כתוצאה מאירוע הביטוח נזק הוצאתי אינו נגרם ישירות בתאונה אלא מהווה תוצאה של האירוע

סוכן ביטוח

אדם הפועל כשלוח חברת הביטוח מול המבוטח לעניין תווך בעסקי ביטוח. סוכן הביטוח גובה בשם החברה את דמי הביטוח מהמבוטחים והוא מטפל בענייניהם מול חברת הביטוח.

סכום הביטוח

הסכום המרבי אותו יקבל המבוטח בקרות מקרה הביטוח.סכום זה מייצג את גבול האחריות של המבטח כלפי המבוטח ומהווה גורם מרכזי בחישוב הפרמיה

ערך כינון

הסכום הנדרש להחזרת רכוש שניזוק למצבו הקודם אם לא ניתן לתקן פריט

שניזוק או אבד יחשב ערך הכינון לפי עלות פריט חדש מאותו סוג ואיכות

פוליסה

מסמך המתאר את זכויותיו וחובותיו של המבוטח על פי תכנית הביטוח אותה רכש.

פרמיה

הסכום אותו משלם המבוטח לחברת הביטוח במועדים שנקבעו בפוליסה.

ריסק

ביטוח למקרה מוות בלבד. במידה והמבוטח, חלילה, נפטר יקבלו המוטבים בפוליסה את סכום הביטוח שנקנה על ידי המבוטח.

שחרור מתשלום פרמיה

שחרור מתשלום פרמיה על ידי המבוטח במידה ואיבד את כושר עבודתו תוך שמירה מלאה על כל הזכויות בפוליסה. שחרור זה ניתן למי שרכש אותו במסגרת ביטוח אובדן כושר עבודה.

שמאי

אדם המעריך את ערך הרכוש לשם קביעת גובה דמי הביטוח וכן את הנזק הנגרם לרכוש כתוצאה מאירוע ביטוחי כדי לקבוע את גובה הפיצוי שיש לשלם למבוטח.

תכנון ביטוח חיים

קביעת סכומי ביטוח חיים )סכום למקרה מוות, פיצוי חודשי במקרה אובדן כושר עבודה וסכום חסכון לגיל פרישה( המתאימים לצרכים הכלכליים של המבוטח.

תכנון מס פנסיוני

בניית מערכת ביטוח פנסיוני שתנצל בצורה מירבית את הטבות המס הניתנות על

פי חוק.

ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא

קניתם דירה? מזל טוב 
מלאו פרטים לקבלת הצעת מחיר

 

פרטים אישים

פרטי לווה ראשי

פרטי לווה שני

פרטי ההלוואה

 • פרטים אישים
 • פרטי לווה ראשי
 • פרטי לווה שני
 • פרטי ההלוואה

פרטים אישיים

שם פרטי

שם משפחה

מס' נייד

מייל

פרטי לווה ראשי

מין הלווה

תאריך לידה

האם מעשן או עישן בשנתיים האחרונות?

פרטי לווה שני

מין הלווה

תאריך לידה

האם מעשן או עישן בשנתיים האחרונות?

פרטי ההלוואה

סוג ההלוואה?

סכום ההלוואה?

משך ההלוואה בשנים?

כשאתה מבטח את המשכנתא

ב JDN ביטוח אתה נהנה 

מטיפול מהיר

ליווי בכל התהליך

חיסכון כספי

שירות אישי

פרטים אישים

פרטי לווה ראשי

פרטי לווה שני

פרטי ההלוואה

 • פרטים אישים
 • פרטי לווה ראשי
 • פרטי לווה שני
 • פרטי ההלוואה

פרטים אישיים

שם פרטי

שם משפחה

מס' נייד

מייל

פרטי לווה ראשי

מין הלווה

תאריך לידה

האם מעשן או עישן בשנתיים האחרונות?

פרטי לווה שני

מין הלווה

תאריך לידה

האם מעשן או עישן בשנתיים האחרונות?

פרטי ההלוואה

סוג ההלוואה?

סכום ההלוואה?

משך ההלוואה בשנים?

ביטוח בריאות

ביטוח בריאות

בריאות זה מעל הכל

מלאו פרטים לקבלת הצעת מחיר 

פרטים אישים

ביטוח בריאות

ביטוח בריאות

 • פרטים אישים
 • ביטוח בריאות
 • ביטוח בריאות

פרטים אישיים

שם פרטי

שם משפחה

מס' נייד

מייל

ביטוח בריאות

גיל

מס ילדים עד גיל 17

מס ילדים מתחת לגיל 17

מצב משפחתי

עיסוק

סובל/ת מבעיה רפואית

מחלות תורשתיות

ביטוח בריאות

קופת חולים

האם קיים ביטוח משלים בקופת החולים

האם קיים רובד נוסף בקופת החולים

האם יש לך ביטוח בריאות פרטי נוסף?

כשאתה מבטח את הבריאות שלך בJDN ביטוח אתה נהנה מ:

שקט נפשי

צוות מסור

מקצועיות

טיפול יסודי

פרטים אישים

ביטוח בריאות

ביטוח בריאות

 • פרטים אישים
 • ביטוח בריאות
 • ביטוח בריאות

פרטים אישיים

שם פרטי

שם משפחה

מס' נייד

מייל

ביטוח בריאות

גיל

מס ילדים עד גיל 17

מס ילדים מתחת לגיל 17

מצב משפחתי

עיסוק

סובל/ת מבעיה רפואית

מחלות תורשתיות

ביטוח בריאות

קופת חולים

האם קיים ביטוח משלים בקופת החולים

האם קיים רובד נוסף בקופת החולים

האם יש לך ביטוח בריאות פרטי נוסף?